Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri, daha çok kadınlar arasında görülen bir kanser türüdür. Bu kanser türü kadınlarda daha fazla görüldüğü için kadınların belirli aralıklarla kendi kontrollerini ve ek olarak doktor muayenelerini yaptırmaları bu hastalığın ortaya çıkması ve ilerleyiş hızının gidişatı için oldukça büyük önem arz eder.

Birçok kanser türünde erken teşhisin önem arzettiği ortadadır. Ancak diğer kanser türlerinde erken teşhis için tıbbı görüntüleme ve testler yapılması gerekirken meme kanserinde ellerinizle yapacağınız kontroller esnasında elinize temas eden dokulardan doğacak şüpheler için doktorunuza başvurabilir ve son derece erken aşamada tedaviye başlanılabilir.

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin en az bir tanesinin beklenmedik bir şekilde değişime uğrayarak kontrolsüz bir çoğalma geçirmesi sonucunda oluşur. Bu kanserli doku ilk başta memenin yakın çevresine, sonra da memeye yakın lenf bezlerine sıçrar. Eğer erken teşhis konulamaz ise meme kanseri hücreleri vücudun diğer organlarına da yayılabilme eğilimi gösterirler. Öte yandan erken teşhis konulması durumunda meme kanseri tedavisi diğer birçok kanser tedavisine oranla çok daha kolaydır fakat bu süreçte en önemli faktör meme kanseri şüphesi olan bireylerin rutin kontroller ile önce kendilerinin daha sonrasında da bir doktor tarafından muayene gerçekleştirmeleridir.UYARI : Sağlık konusunda lütfen her türlü durum için doktorunuza başvurunuz. İnternet ortamındaki bilgiler çoğu zaman birbirinin kopyası ve uzman kişiler tarafından yazılmayan bilgilerdir. Özellikle forumlarda yada sosyal medyada gerçek kişiler tarafından paylaşılan bilgiler ise daha tehlikelidir, her ilacın yada bitinin her kişiye faydalı olacağı düşüncesi yanlıştır. Bu tür yorumların çoğunluğu psikolojiktir. Bu web sitesideki bilgiler internet üzerinde bilgi paylaşmış alanında uzman Profesör olan birçok değerli doktorun akademik çalışmaları araştırılarak ve kendilerinden sitede yayınlamak konusunda izin alınarak paylaşılmıştır.

UYARI : Yazdığımız belirtiler küçük bir hazımsızlık sorununun belirtileride olabilir, o yüzden lütfen internette araştırma yaparak sağlık konusunda durum hakkında yorum yapmayınız ve sadece doktorunuza başvurunuz.

Kaynak : https://emelcanbay.com/meme-kanseri-sicak-kemoterapi.html

Yorumlar ve Sorular

Yorum yada Soru Ekle

Eposta adresiniz yayınlanmaz

Kaynak Olarak Bilgi Alınan Doktor

Genel Cerrah Prof. Dr. Emel CANBAY