Mide Kanseri, Belirtileri Nedir ve Tedavi Yöntemleri

Mide kanseri, hem erkek hemde kadınlarda görülen kanser türlerinin en yaygın olanlarından bir tanesidir. Cinsiyet, genetik, sosyoekonomik durum, beslenme alışkanlıkları ve Helicobacter pylori adlı bakteri doğrultusunda gelişen gastrit rahatsızlığı durumları mide kanserinin ortaya çıkmasında etken rol oynadığı bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur.

Hastalığın semptomları kanser hücrelerinin faaliyet gösterdiği bölgeye ve kanserin evrelerine göre değişkenlik gösterebilir. Hastalardaki semptomları fark etme durumu genellikle hastalığın ileri aşamalarında ortaya çıktığı için mide kanserinde hastalık belirtilerinin erkenden görülebilmesi ve teşhis edilebilmesi, hastalığın tedavisinin ilerleyişi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Mide Kanserine Sebep Olan Şeyler Nelerdir?


 Mide kanserinin nedenleri kesin olarak bilinememektedir. Birçok kanser hastalığında olduğu gibi mide kanserinde de sebepleri kesin olarak sıralamak ve bundan kaynaklı olduğunu söylemek zordur. Fakat mide kanseri hastaları arasındaki istatistik ve bunu istatistikler sonucu genelde rastlanan yada sebep olduğu düşünülen faktörlerden bahsetmek mümkündür. Mide kanserinin risk faktörleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:
  • Sigara kullanımı
  • Vitamin eksikliği özellikle C ve E vitaminlerinin eksikliği
  • Erken yaşlardan itibaren karbonhidrat yoğunluklu bir beslenme tarzının seçilmiş olması
  • Şoklanmış yiyeceklerin gereğinden fazla tüketilmesi
  • Helicobacter pylori enfeksiyonu
  • Ailede bulunan bireylerde mide kanserinin görülmüş olmasıUYARI : Sağlık konusunda lütfen her türlü durum için doktorunuza başvurunuz. İnternet ortamındaki bilgiler çoğu zaman birbirinin kopyası ve uzman kişiler tarafından yazılmayan bilgilerdir. Özellikle forumlarda yada sosyal medyada gerçek kişiler tarafından paylaşılan bilgiler ise daha tehlikelidir, her ilacın yada bitinin her kişiye faydalı olacağı düşüncesi yanlıştır. Bu tür yorumların çoğunluğu psikolojiktir. Bu web sitesideki bilgiler internet üzerinde bilgi paylaşmış alanında uzman Profesör olan birçok değerli doktorun akademik çalışmaları araştırılarak ve kendilerinden sitede yayınlamak konusunda izin alınarak paylaşılmıştır.

UYARI : Yazdığımız belirtiler küçük bir hazımsızlık sorununun belirtileride olabilir, o yüzden lütfen internette araştırma yaparak sağlık konusunda durum hakkında yorum yapmayınız ve sadece doktorunuza başvurunuz.

Kaynak : https://emelcanbay.com/mide-kanseri-sicak-kemoterapi.html

Yorumlar ve Sorular

Yorum yada Soru Ekle

Eposta adresiniz yayınlanmaz

Kaynak Olarak Bilgi Alınan Doktor

Genel Cerrah Prof. Dr. Emel CANBAY